نمد سنتی ۲×۱ گلدوزی

نمد سنتی ۲×۱ گلدوزی

نمد یکی از منسوجاتی بشمار میرود که در گذر زمان دستخوش تغییرات فراوانی شده است. تغیرات در شکل ظاهری نمد ها با حفظ اصالت و سنتی دیرینه خود ، تزئینات به آن اضافه شده است. نمد گلدوزی شده یکی از آن دسته اضافاتی است که علاوه بر زیبایی دوام و ماندگاری نمد را بیشتر میکند. تولید کننده این نمد برای استحکام بیشتر از نخ های محکم و دوخت دندان موشی در دور تمامی نمد های گلدوزی را کار میکند. تا اطراف فرش ۹ متری اردکان که بیشتر دچار سایش میشود.همچنین دوخت باعث بافت نمد باعث نگهداری بهتر و انسجام آن میشود. فلسفه قابل توجه وجود گلدوزی روی نمد سنتی همین مسئله می باشد.

بهترین تولید کنندگان انواع نمد باکیفیت و زیبا گلدوزی شده را میتوان در شاهرود یافت. قیمت فروش این محصول بستگی به گلدوزی و ظرافت طرح ها دارد. بر خلاف تصور مردم ، تمامی گلدوزی ها روی نمد کار دست است. و در دوخت از چرخ خیاطی صنعتی استفاده نمیشود.

کارگاه های تولیدی زیادی در روستای ابرسج شاهرود مشغول تولید نمد گلدوزی شده هستند. و بانوان هنرمند ابرسج دست به کار تولید این دست دوزی های منحصر به فرد و زیبا کرده اند.

نمد گلدوزی شده با نخ پشمی

چگونه روی نمد گلدوزی کنیم؟

نمد سنتی دستباف گلدوزی شده

نخ یکی از مهم ترین وسایل لازم برای گلدوزی روی نمد است. نخ با جنس مناسب و مقاوم از اهمیت بسیاری برخوردار است. چرا که مستقیما می تواند بر کیفیت و ماندگاری گلدوزی و همچنین نمد تاثیر بسزایی داشته باشد.

نخ های گوناگونی در بازار برای گلدوزی یافت میشود. اما تنها نخ های پشمی طبیعی با رنگ ثابت مناسب برای این کار است. بهتر است بدانید که جنس نخ هم به میزان زیادی بر جلوه گری اثر هنری شما تاثیر گذار است. معمولا یک نمد گلدوزی شده ممکن است چندین روز و یا چندین هفته طول بکشد. بنابراین بهتر است با انتخاب نخ های محکم با کیفیت، به عمر و دوام گلدوزی  خود کمک شایانی کنیم.

یکی از موارد قابل توجه ، طرح ساده بر روی نمد و طرح های متنوع با ظرافتی خاص و با دقت زیاد انجام میگیرد. نمدهایی که بعنوان زمینه کار گلدوزی شده استفاده میشود معمولا از کیفیت عالی برخوردار هستند. و در رنگ های سفید و قهوه ای، شکری،  طوسی و.. می‌باشد. نخ های پشمی رنگ شده بسیار حائز اهمیت است. زیرا رنگ ها بعد از شستشو نمد نباید بهم بریزد و به اصطلاح رنگ پس دهد. بنابراین باید نخ آن از رنگ ثابت باشد.از این طرح گلدوزی روی کیف فرش ۹ متری ابریشم و پاپوش نمدی گلدوزی شده نیز بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *