فرش نمدی در ایران قدمت بسیاری دارد و می توان آن را جزو فرش های اولیه نامید. قیمت انواع فرش نمدی سنتی بسته به کیفیت، طرح و رنگ آن متفاوت است. همچنین چون هنر دست است و هنر دست را نمی توان قیمت روی آن گذاشت. از این برای داشتن قیمت این محصول می توانید به سایت ها که برای این منظور ایجاد شده مراجعه کنید.

قیمت انواع فرش نمدی سنتی

مشخصات فرش نمدی سنتی اصل

مشخصات فرش نمدی سنتی اصل

فرش نمدی سنتی از پشم درست می شود و یکی از راحت ترین روش های ساخت و دارای طرح های ساده و بی بدیل از طبیعت بکر ایران است که چشم هر بیننده‌ای را نوازش می دهد. این نقوش تا حدود زیادی از فرهنگ عامیانه تشکیل شده است.مشخصات فرش نمدی سنتی اصل عبارتند از:

  • فرش نمدی از پشم گوسفند که تمام مراحل تهیه آن تا رنگ رزی، به صورت سنتی انجام می گیرد، درست می شود و به همین خاطر از نظر کیفیت بسیار بالاست.
  • به خاطر استفاده از رنگ های طبیعی در هنگام شستشو رنگ پس نمی دهد.
  • نداشتن هیچ گونه حساسیت (درست شده از پشم گوسفند).
  • تنوع طرح و رنگ این نوع فرش
  • یکی از مشخصات اصلی و بارز این نوع فرش این است که قابل شستشو باشد.
  • ضخامت این نوع فرش یکسان نیست و ابعاد آن نیز متغیر است.
  • به خاطر استفاده از مواد اولیه با کیفیت، فرش نمدی در برابر آفتاب و استفاده مداوم مقاومت بالای دارد که باعث بالا رفتن طول عمر این فرش غریب به ۲۰سال است.(هرچه ضخامت آن بیشتر باشد در عمر طولانی آن تاثیر بسیاری دارد).
  • ارزان تر بودن این نوع فرش نسبت به سایر فرش ها

فرش نمدی برای استفاده در دکوراسیون و زیر اندازه و فرشینه قابل استفاده است و مانع عبور رطوبت از خود می شود. در این نوع فرش به خاطر ذهنی بودن طرح نمی توان دو فرش را شبیه آن در آورد و عده بسیاری همین متفاوت بودن را حسن این نوع فرش می دانند. یکی از محاسن نمد که در گذشته ها به آن توجه خاصی داشتند خاصیت درمانی آن بوده است، هرچند هنوز برای این موضوع تحقیقات علمی صورت نگرفته است. اما استفاده از آن برای درمان کمر درد، رماتیسم، در مفاصل و … خالی از لطف نیست.

تأثیر فرش نمدی روی دکوراسیون

تأثیر فرش نمدی روی دکوراسیون

امروز فرش نمدی به صورت سنتی و صنعتی در حال تولید است و به دلیل استفاده در دکوراسیون مورد توجه علاقمندان قرار گرفته است. اگر جزو کسانی هستید که علاقه زیادی به وسایل سنتی از جمله فرش نمدی هستید می توانید آن را خریداری کنید اما این نکته را مد نظر قرار دهید که این محصول چون به روش سنتی تهیه می شود اکثرا بوی گوسفند می دهد که اگر از مواد مرغوب تهیه شده باشد بوی آن کمتر می شود.

اما فرش های نمدی ماشینی این گزینه را ندارد و به راحتی می توانند از آن استفاده کنید. همچنین فرش های نمدی ماشینی به وسیله دستگاه کپی به راحتی می توان هر چند تا فرش نمدی را که بخواهید در اختیار شما قرار دهد. فرش به عنوان یکی از مهمترین اجزای دکوراسیون تاثیر زیادی در نمایی خانه ایجاد می کند. فرش نمدی پذیرایی نیز به خاطر استفاده بیشتر باید از استقامت بالای برخوردار باشد. از این رو فرش نمدی روح سرزندگی را به محیط خانه می دهد که این امر به خاطر رنگ های گرمی اینکه در آن به کار رفته است.

فرش نمدی طرح قدیمی به خاطر داشتن حس نوستالژی، مورد توجه قرار گرفته اند تا جای که به خاطر سبک بودن و در نتیجه قیمت پایین به عنوان فرش نمدی جهیزیه از آن استفاده می شود و به شکل های مربع، مستطیل، بیضی و دایره در بازار وجود دارد. حداقل تا پنجاه سال گذشته نمد در بیشتر شهر ها مورد استفاده قرار می‌گرفته ولی متاسفانه به مرور زمان به مرز فراموشی سپرده شده است. خوشبختانه نسل امروز به این هنر اصیل ایرانی تمایل بیشتری نشان داده و باعث رونق این نوع فرش شده است.

شرکت پخش فرش نمدی سنتی

شرکت پخش فرش نمدی سنتی

تولید کنندگان زیادی در این صنعت مشغول به فعالیت هستند. نمایندگی های پخش فرش نمدی در اکثر استان ها وجود دارند و با مراجعه حضوری و دیدن فرش مورد نظر را خریداری کنید. این نوع خرید به علت حذف واسطه ها قیمت پایین تری از قیمت بازار را داراست. لزوم استفاده از مواد اولیه مرغوب باعث تولید نهایی با کیفیتی می شود که خود گویایی همه چیز است و مصرف کننده تا یک نگاه فرش خوب را از بد تشخیص می دهد.

بعضی از تولید کنندگان با خرید این محصول از تولید کننده اولیه(روش سنتی) آن را با قیمت پایین تر خریداری کرده و با قیمت بیشتر به مصرف کننده نهایی می فروشند. سرعت تولید فرش نمدی موجب شده تقاضا برای آن بیشتر باشد. اين هنر كه در جاي جاي ايران ديده مي شود كمي مهجور مانده اما در گذشته و در زمان كوچ تنها چيزي كه مردم را از رطوبت زمين حفظ مي كرد و خواص درماني براي مفاصل داشت نمد بوده است.

قیمت فرش نمدی با توجه به طرح، نقش، اندازه، روش های فروش، میزان تقاضا و نوساناتی که در بازار مواد اولیه این فرش وجود دارد متغیر است. امروزه به‌خاطر تقاضا ی زیاد این نوع فرش، چه در داخل و چه خارج کشور تقاضا نسبتا بالا است و تجار بدون واسطه فرش نمدی را خریده و اقدام به صادرات آن می کند.

تولیدکنندگان انواع فرش نمدی سنتی

تولیدکنندگان انواع فرش نمدی سنتی

تولید کنندگان انواع فرش نمدی در استان های اصفهان، شهرکرد و …. به صورت جزی و عمده در حال تولید است. امروز در بخش صنعتی به خاطر فن آوری و ابداعات مختلف محصولات متنوعی به بازار عرضه می شود. با به وجود آمدن شبکه های مجاز (اینستا گرام، تلگرام) اکثر تولید کنندگان در این دو بخش محصولات بی نظیر خود را به صورت مستقیم به فروش می رسانند.

فروشگاه‌های اینترنتی نیز در این میان از رونق خوبی برخودار هستند. محصول مورد نظر را به راحتی و در کمترین زمان به دست مصرف کننده می رسد و حسن این نوع خرید این است که می توان رنگ ها را با توجه به سلیقه و دکوراسیون خود سفارش دهید.

چیزی که در این میان اهمیت بسیاری دارد که عده‌ای قابل قبولی از تولید کنندگان در این حوضه تحصیلات دانشگاهی مرتبط با این هنر و یا رشته صنایع دستی را دارا هستند که همین امر باعث پیشرفت بسیار زیادی در آن می شود. برای اطلاع از قیمت این محصول بی نظیر و چشم نواز می توان به سایت های فروش این محصولات مراجعه کرد و بعد از مقایسه قیمت ها اقدام به خرید فرش نمدی کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *