در گذشته فرش و زیرانداز بافته شده از جنس نمد، مورد استقبال اهالی و قوم و قبیله‌های ایرانی و همچنین مسافران و کاروان‌هایی که وارد ایران می‌شدند بوده است. هنوز هم با گذشت زمان، زیرانداز نمدی توانسته است به عنوان یک هنر دست زیبا، بازار فروش بسیار خوبی هم در بازارهای داخلی، و هم در بازارهای جهانی به عنوان صنایع دستی، به خود اختصاص دهد.انتخاب افراد بسیاری به دلیل فواید و خواص زیادی که در سلامتی دارد، زیر انداز نمدی است.

بازار فروش زیرانداز نمدی مدل درخشش

اصول نگهداری صحیح زیرانداز نمدی

اصول نگهداری صحیح زیرانداز نمدی مانند هر وسیله و هنر دستی، برای اینکه بتوان از زیرانداز نمدی برای مدت زمان طولانی‌تر و سالیان‌ متمادی، استفاده کرد لازم است با نکات و اصول صحیح نگهداری، استفاده و تمیز کردن آن، آشنا باشیم.

نمد در اثر فشاری که استاد نمدمالی به کمک شاگردانش، با‌ پاهای خود به آن وارد می‌کنند بافته می‌شود. پس از اینکه آن را در قسمتی از خانه و محل کار خود قرار دهید کهد رفت‌وآمد بیشتری دارد، ابایی نداشته باشید. به عبارت دیگر نمد هرچه پاخور بیشتری داشته باشد استحکام بیشتزی خواهد داشت.

اما از گذاشتن اجسام سنگین بر روی آن خودداری کنید چون به مرور زمان باعث از هم باز شدن پشم استفاده شده در نمد می‌شود.

نکته دیگری که باید رعایت شود نحوه شستن آن است. از شستشو دادن نمد با ماشین لباسشویی خودداری کنید. برای شستن زیرانداز نمدی شوینده ملایمی را انتخاب کنید و بدون کمک‌ گرفتن از ابزار زبر و خشن مانند فرچه، پارو یا هر وسیله دیگری، فقط به کمک دست آن را شست‌وشو دهید.

در خشک‌ کردن آن، کافی است آن را بر روی یک وسیله‌ای که به صورت شیب‌دار در آفتاب (بهتر است که محل سایه باشد) گذاشته‌اید، پهن کنید تا آب اضافی آن کشیده شده و خشک شود. از آویزان کردن آن خودداری کنید تا جلوی بد فرم شدن آن را گرفته باشید.

تولیدی بزرگ زیرانداز نمدی سنتی

تولیدی بزرگ زیرانداز نمدی سنتی یکی از انواع صنایع دستی و دارای قدمت بسیار بالا، که به دست هنرمند ایرانی تولید و بافت شد، نمد است. برخلاف اکثر هنرهای ایرانی که نیازمند ظرافت دست‌های زنان ایران است، برخلاف اغلب هنرهای اصیل ایرانی که نیازمند ظرافت و هنر نمایی دستان زنان و دختران ایرانی هستند، این‌بار در تولید زیرانداز سنتی نمدی، در تولیدی‌های بزرگ و کوچک، زور بازو و قدرت مردان ایرانی به‌کار گرفته می‌شود تا به‌ کمک حرارت و رطوبت و فشار، پشم گوسفند به هم تنیده شده و نمد، به اصطلاح بافته می‌شود.

یکی از مشتقات نمدبافی، که در این تولیدی‌ها بافته می‌شود، زیرانداز نمدی است.علاوه‌بر بازار مصرف داخلی، یکی از بازارهای خرید و فروش زیرانداز نمدی تولید شده در این تولیدی‌‌ها، بازارهای کشورهای همسایه و حوزه خلیج فارس است

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *